Broken Teepee: All Natural Glee Gum - Review and Giveaway

Thursday, January 09, 2014

All Natural Glee Gum - Review and Giveaway

I received samples of Glee Gum for my honest review.

I love gum.
It's another of those holdouts from childhood.
One of those treats you were given that left you with good memories. Well, I never stopped loving to chew gum. But I must admit to a very bad habit - when given gum I crack it. Which tends to annoy the people around me. What can I say - I'm annoying? I am sure there are many folks that will agree whole-heartedly with that statement! When the very nice people from Glee Gum offered me the opportunity to give a Make Your Own Gum Kit away just before the holidays they also sent me a delightful selection of their all natural chewing gum to try. So try it I did.

Glee Gum, Wild Watermelon, Sugar Free, #spon

Glee Gum offers their gum in regular and sugar free. I do not eat anything with chemical artificial sweeteners as they make me dizzy (dizzier?). Fortunately Glee uses xylitol which is a natural product found in the fiber of fruits and vegetables. I was sent their brand new sized packaging - the Glee Gum Pouch which contains 75 pieces of gum. It sells for $4.95 and is available in four flavors:  Bubblegum and Peppermint with sugar and Wild Watermelon and RefreshMint in the sugar free version. As you can see I was sent the watermelon. Watermelon is not a preferred flavor for me in candies and I must admit that this was not my favorite Glee Gum that I tasted. I do like the size of the packaging and the resealable aspects of the pouch.

Glee Gum, Mini Box, 16 Piece Box, #spon

I was sent many, many mini boxes of Glee Gum in a wide variety of flavors. These are available in the online store as the Mini Glee Variety Pack and would make excellent additions to lunchboxes or to just toss in your purse to have as a quick treat. Each small box has 4 pieces of gum and the variety pack contains 21 boxes. It sells for $6.95. You can also purchase Mini Glee Gum in an 80 box bag (these boxes contain two pieces of gum) for $17.95 and as the site indicates these make excellent party or Halloween favors.

Glee Gum, Bubblegum Flavor, #spon

Glee Gum is also sold in 16 piece boxes. I was sent several flavors but I was torn between Bubblegum and Tangerine as my favorite. The child in me loved the sweet reminders of days gone by that the pink bubblegum brought to me. The tangerine was slightly sweet with a hint of tart. These are sold in 12 packs for $11.95.

Glee Gum is made with all natural ingredients and uses no artificial flavors or colors. I like that. The gum tasted good. That flavor doesn't last forever but it lasts long enough. The gum has a nice chew and it snaps really well! The hubby was not appreciative of that.

Glee also sells Make Your Own Chocolate and Make Your Own Gummy Kits. You can visit the Learn More page to find out all you need to know about the company.

You can find Glee Gum (and the Glee Guy - he's really kind of cute) on Facebook, Twitter and Pinterest.

The Giveaway:

Great news! One lucky US reader (lower 48) will win two pouches of delicious Glee Gum! How do you win? It's easy - just hop on the Rafflecopter. Good luck everyone!

a Rafflecopter giveaway


 Disclosure:  I received samples of Glee Gum for my honest review. I received no monetary compensation for this post.

19 comments:

  1. I love that there is an all natural alterntative. 12 packs for $11.95 is a great price.

    ReplyDelete
  2. My daughter LOVES gum so I would totally give this to her.

    ReplyDelete
  3. I tried this gum before. I even love the gum kits they sell!

    ReplyDelete
  4. I would enjoy this gum. thanks. saubleb(at)gmail(dot)com

    ReplyDelete
  5. I've actually used their kits and made Glee Gum with my grandchildren. They had a blast!

    ReplyDelete
  6. We bought some Glee Gum at Whole Foods recently. I really like it! :)

    ReplyDelete
  7. I've used all of their make Your Own kits and had a blast, but I've never tried their gum! I think I'd like the tangerine the most!

    ReplyDelete
  8. Yum - watermelon just makes me hungry for some gum

    ReplyDelete
  9. I love to chew gum but can't due to dental work. I would give these to my hubby, as he loves this brand already!

    ReplyDelete
  10. I do chew gum myself, but I would probably share with my children also.
    twinkle at optonline dot net

    ReplyDelete
  11. I like gum but my daughter likes it even better, so I'll probably try one and give her the rest.

    ReplyDelete
  12. I like to chew gum and I would share it with my family.
    Thank you!

    ReplyDelete
  13. I would share with my grandkids but I'd make sure I got some!

    ReplyDelete
  14. We all chew gum so this would be great for the whole family!

    ReplyDelete

Thanks for your comment! I appreciate all you have to say.

Link Within

Related Posts with Thumbnails